Nauka posługiwania się nożem może stanowić niemałe wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców. Kilkulatek zazwyczaj traktuje sztućce jak zabawki, a skłonienie go do prawidłowego ich używania, wymaga dużych pokładów cierpliwości. Kluczowym aspektem jest w tym przypadku przede wszystkim wybór odpowiedniego dla dziecka noża. Ważne by spełniał pewne kryteria, tak aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu podczas korzystania z niego, a także by jak w najmniejszym stopniu miało możliwość skaleczenia się i doznania innych urazów.
Jakie cechy powinien mieć pierwszy nóż dla dziecka?
Najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo kilkulatka, który wcześniej nie miał żadnej styczności z ostrymi narzędziami. Dlatego też warto sprawdzić, czy nóż posiada odpowiednie testy i nie zawiera szkodliwych substancji (dzieci posiadają odruch wkładania wszelkich przedmiotów do jamy ustnej). Kolejnym krokiem jest wybór sztućców pod kątem materiału, z jakiego zostały stworzone. Nóż powinien być nie tylko lekki, zgrabny ale i przyjemny w dotyku. Równie istotny jest kształt, który powinien dostosowany być do wieku dziecka. Kilkulatkowi można wręczyć nóż zbliżony wyglądem do prawdziwych sztućców, podczas gdy w przypadku jeszcze młodszych pociech, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie narzędzie podobne do grzechotki. Miłym akcentem będzie również uwzględnienie preferencji dziecka. Z pewnością chętniej sięgnie po przedmiot w ulubionym kolorze lub wzorze.
Jakie noże i w jakiej kolejności można wprowadzać do nauki krojenia?
Doskonałym wyborem na pierwszy dziecięcy nóż jest nóż karbowany do frytek. Ze względu na drobny rozmiar i uchwyt, wyglądem przypomina wspomnianą wcześniej grzechotkę. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzi się wyłącznie w krojeniu miękkiego jedzenia – warzyw, czy owoców. Jeśli dziecko opanuje posługiwanie się tym narzędziem, można pomyśleć o zakupie dziecięcego noża – nadal z uchwytem, ale ostrzejszymi ząbkami. Kolejnym etapem, poprzedzającym już stosowanie ,,prawdziwego noża” są plastikowe sztućce lub nóż służący do smarowania masłem.
Podsumowując, nauka w takiej formie z pewnością wymaga czasu, jednak gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo. Pomysł dostosowywania noży do umiejętności i wieku dziecka pozwala rodzicowi uniknąć zbędnego stresu. Należy również pamiętać, że priorytetem zawsze powinno być stworzenie przyjaznych i komfortowych warunków do edukacji. Co ciekawe, nauka krojenia nożem jest tak naprawdę niezwykle cenna, ponieważ świetnie wpływa na rozwój mózgu dziecka.