malymol.pl

Blog o książkach i zabawkach dla dzieci

kostka rubika
Zabawki

Kostka Rubika – co to jest i dla kogo?

Każdy zapewne doskonale zna ten magiczny sześcian – zabawka wręcz niemożliwa do poprawnego ułożenia dla kogoś niewtajemniczonego, ponieważ początkowo kostka bynajmniej nie miała służyć do zabawy.  Geneza jej powstania, jak i pierwotne przeznaczenie, są równie ciekawe, co sama kostka.

Historia kostki Rubika

Wynalazcą popularnej zabawki logicznej był Erno Rubik, węgierski architekt i rzeźbiarz, który w połowie lat 70’ pełnił rolę profesora Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej.

Erno w tamtym czasie rozmyślał nad czymś, co pomoże jego studentom w zrozumieniu zależności przestrzennych i w ten właśnie sposób, w 1974 roku opracował “Magic Cube” –  model trójwymiarowego sześcianu, złożonego z 27-miu mniejszych, ruchomych sześcianów. Dopracowywanie szczegółów trwało 2 lata, aż w 1976 roku kostka została skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Pozornie prosty przedmiot, który służyć miał jako pomoc naukowa, okazał się niemałym wyzwaniem dla samego wynalazcy, gdyż pierwsze poprawne ułożenie kostki zajęło architektowi aż miesiąc.

układanie kostki Rubika

Kostka Rubika – zabawka logiczna, która podbiła świat

Studenci wręcz oszaleli na punkcie wynalazku swojego wykładowcy, co szybko przerodziło się w spore zainteresowanie zabawką wśród reszty studentów, a ciekawość wciąż rosła.

Tuż przed Bożym narodzeniem w 1977 roku do węgierskich marketów trafiła pierwsza partia kostek Rubika w ilości pięciu tysięcy sztuk, które natychmiastowo zniknęły ze sklepowych półek.

Zabawka logiczna cieszyła się na tyle dużą popularnością, że wkrótce powołano pierwszy klub kostki Rubika, na którego pierwsze spotkanie aż 2 tysiące osób zgłosiło chęć uczestnictwa. Kolejny kamień milowy miał miejsce zaledwie po dwóch latach od opatentowania magicznego sześcianu, kiedy Tamas Varga, węgierski profesor matematyki, wybierał się na międzynarodowy kongres matematyków w Helskinkach, na który postanowił zabrać kilka egzemplarzy wynalazku Rubika. Kostka wywołała niemałe poruszenie pośród uczonych, co przyczyniło się do zasypania węgierskiego matematyka prośbami o nadesłanie większych zasobów tejże zabawki.

Popyt zdawał się nie zatrzymywać, gdyż w przeciągu dwóch lat od wprowadzenia na rynek, kostka na Węgrzech sprzedała się w ilości 300 tysięcy sztuk, a w marcu 1981 roku zainteresowanie kostką rubika sprawiło, iż w słynnym londyńskim sklepie Hamleys pracownicy byli zmuszeni przepraszać klientelę, z powodu wyprzedania całego asortymentu na miesiąc przed najbliższą dostawą.

Dla kogo jest kostka Rubika?

Obecnie warianty kostek, jak i techniki optymalnego ich układania są stale rozwijane i modyfikowane, więc nikogo zapewne nie zdziwi fakt, iż układanie kostki Rubika potrafi pod wieloma względami pozytywnie wpływać na umysł. Osoby zajmujące się tym zawodowo, w zależności od wariantu i rodzaju kostki, muszą zapamiętać dziesiątki, jak nie setki kombinacji. Z tego tytułu, kostka Rubika przeznaczona jest raczej dla osób z predyspozycjami do percepcji przestrzennej, aby mogły lepiej zrozumieć zależności przestrzeni. Mimo to, magiczny sześcian może posłużyć jako świetne narzędzie do nauki wyżej wspomnianych zależności, jednak co najważniejsze – służy do zabawy, a to wychodzi jej wzorowo. 

1 KOMENTARZ

  1. Zabawka to raczej złe słowo bo ułożyć coś takiego to więcej niż krzyżówka dużo więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *