Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest, aby ich dziecko miało odpowiednio dopasowane obuwie. Nie chodzi tu tylko o komfort malucha, choć on także jest niezwykle istotny. Źle dobrane buty mogą przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju stóp, co z kolei rzutuje na całą postawę ciała. Nie ma wobec tego sensu ryzykować kosztownych i czasochłonnych wizyt u fizjoterapeuty w przyszłości. Zamiast tego lepiej poświęcić nieco czasu na znalezienie idealnej pary i dzięki temu wesprzeć dziecko w prawidłowej nauce chodzenia.
Etap rozwoju malucha to podstawa
Syn lub córka potrzebuje zupełnie różnych butów w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju aktualnie się znajduje. Wynika to z tego, że będą one wykorzystywane w zależności od wieku oraz umiejętności do zupełnie innych celów. Wyróżnia się modele:
- niemowlęce,
- do nauki chodzenia,
- dziecięce – dla maluchów, które potrafią już chodzić.
Pierwszy rodzaj stosuje się przeważnie tylko w celach ochronnych przed wychłodzeniem stopy lub jej zadrapaniem. Niemowlak powinien bowiem jak najczęściej przebywać boso. Gdy podłoga jest zimna lub śliska, można zdecydować się na specjalne skarpety zapobiegające ślizganiu się.
Jeżeli chodzi o obuwie do nauki chodzenia, to przyda się ono, gdy maluch zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki. Chroni bowiem delikatną skórę stóp przy nadepnięciu na coś ostrego lub przy przypadkowym uderzeniu się o mebel. Buty dziecięce kupuje się w przypadku dobrze chodzących dzieci, które stąpają w miarę pewnie, a nawet już biegają oraz skaczą. Powinny charakteryzować się płaską podeszwą, lekkością, oddychającym materiałem i jak największą elastycznością. Dzięki temu zapewnią one synowi lub córce maksymalny komfort użytkowania oraz umożliwią swobodny wzrost stóp.
Prawidłowe mierzenie stopy
Pomiary stópek malucha powinno się zbierać po południu. Wynika to z tego, że są one wtedy trochę większe niż z rana. Dziecko powinno stanąć prosto na sznurku i nie podwijać palców. Na materiale należy zaznaczyć markerem lub długopisem stosowną odległość, po czym mierzy się ją za pomocą metrówki albo centymetra krawieckiego. Trzeba koniecznie to zrobić z obiema stopami, gdyż mogą mieć różny format. W takim wypadku wybiera się większą wartość. Mierzenie podeszwy na długość polega na określeniu odległości między końcem pięty i dużym palcem. Następnie sprawdza się rozmiar konkretnych butów w tabelach rozmiarowych. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy producent posiada nieco odmienną rozmiarówkę. Trzeba pamiętać o regularnych pomiarach, gdyż zaskakująco szybko ulegają zmianom, czego część rodziców może nie być świadoma, zwłaszcza przy pierwszym dziecku.
Dokładanie zapasu centymetrów
Wyjątkowo istotne jest, aby maluch miał w bucikach miejsce na swobodne ruchy palców. Powinno to być minimum pół centymetra. Jeżeli obuwie jest zbyt małe, to stopy mogą ulec odkształceniu, gdyż cechuje je wysoka elastyczność – składają się głównie z chrząstki, inaczej niż u dorosłych osób. Nie powinno się także przesadzać w drugą stronę, ponieważ zdecydowanie za duże buty przeszkadzają w swobodnym chodzeniu i znacznie utrudniają stawianie kroków. Jeżeli kupuje się online i ma się wątpliwości między dwoma rozmiarami, najlepiej zamówić oba i odesłać do sklepu ten, który mniej pasuje. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Ponadto zakupy przez Internet są znacznie wygodniejsze oraz szybsze niż zabieranie malucha do sklepów stacjonarnych.
Specyfika stópek szkraba
Każde dziecko posiada nieco inną anatomię, którą należy uwzględnić przy doborze idealnych butów. Nie ma bowiem uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich szkrabów. Przeciętnie stopy dzieli się na:
- szerokie,
- pulchne,
- normalne,
- szczupłe.
Ponadto wyróżnia się także wysokie oraz niskie podbicie, tak samo jak u osób dorosłych. Dla maluchów, u których ta cecha jest wyjątkowo widoczna, powstało obuwie ze specjalnym oznaczeniem. Najprościej jest dopasować buty zapinane na rzepy oraz sznurowane, niezależnie od rodzaju stópek. Da się bowiem delikatnie modyfikować ich wielkość. Można się również sugerować opiniami innych rodziców, którzy zdecydowali się na konkretny model. Da się je znaleźć w Internecie, ewentualnie warto zapytać znajomych, którzy są rodzicami.
Przeznaczenie obuwia także jest ważne
Należy również uwzględnić, jakiego rodzaju butów potrzebuje maluch. Wyróżnia się między innymi:
- kalosze,
- śniegowce,
- sandały,
- japonki,
- modele sportowe,
- baleriny,
- trzewiki,
- kapcie,
- tenisówki.
Wszystko zależy od tego, do czego konkretna para będzie używana. Wpływa na to chociażby pora roku, temperatura, wilgotność, czy też pogoda. Należy wyobrazić sobie jak najwięcej sytuacji, w których dziecko założy nowe obuwie. Może bowiem potrzebować butów o specyficznych cechach, na przykład wykonanych z wodoodpornego materiału lub ocieplanej.